Што пребарувавме оваа година?

Годината зад нас се чини дека беше сè, само не она што го посакувавме или очекувавме. Епидемијата на коронавирус ни донесе тектонски промени во општеството, економски промени, социјални и пред се промена на животниот стил. Секој од нас.

Додека светот се соочуваше со епидемија, голем број смртни случаи и нова ситуација што досега ја немавме, Интернетот започна да се менува, поточно да зема нови форми.

ZOOM меѓу најбараните поими

Во првите пет најбарани термини, покрај коронавирусот и зумот, тие ги најдоа резултатите од изборите во САД, Коби Брајант, но и Google Classroom. Целиот свет со денови со нетрпение чекаше да открие кој ќе биде новиот претседател на САД, па не е ни чудо што милиони луѓе редовно го бараа победникот.

ZOOM како алатка за конференциски видео повици го означи преминот на скоро сите компании кон далечинско работење. Иако првично беше замислена како копија на веќе популарниот софтвер за конференции, епидемијата отиде во полза на авторите, па затоа многу брзо се популаризираше што развојот не можеше да се следи поради количината на луѓе кои го користат.

За време на вонредната состојба имаше серии и филмови

Во отсуство на слобода да се најдеме во природа или да прошетаме после работа, сите се свртевме кон мултимедијална содржина, кој не?! La Casa de Papel, или Money Heist, серијалот што доживеа вртоглав пораст и популарност, донесе голем приход на Нетфликс.

Конечно, сите влеговме во кујната, без оглед дали сакавме да признаеме

Сега, кога јас лично ја сумирав годината, за мене е неверојатно дека има некој што ќе каже дека не готвел во животот. Мислам дека вонредната состојба едноставно нè натера да се обидеме со кулинарски акробации. Интересно е што ги интересираат сите луѓе, што споделија преку Интернет оваа година.

И игри, дали имаат место?

И како има места. Nintendo Switch беше толку баран што Nintendo не можеше да постигне толку големо производство, па затоа продавниците честопати беа исполнети со гнев на клиентите, поради празни полици.

Внатрешен дизајн, коктели и создавање нови вештини

Студиравме оваа година. Некој да го разубави својот животен простор, некој да прави коктели кои претходно не ги пробале. Некои сакаа да си печат свој леб, а некои пак да пробаат нов рецепт за пица. Некои од нас сакаа да пробаат и да направат јадења од Далечниот исток, или дански колачиња. Слободното време некои го поминаа играјќи видео игри, а други на учење програмски јазици што ќе им овозможат да работат.

 

 

 

Слични објави